Druel RPG
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Druel RPG

Dla tych, którzy od magii oczekują więcej...
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

 

 Mikstury i Zioła

Go down 
AutorWiadomość
Hostur
Legenda
Hostur


Liczba postów : 29
Join date : 06/04/2014

Mikstury i Zioła Empty
PisanieTemat: Mikstury i Zioła   Mikstury i Zioła I_icon_minitimeNie Kwi 06, 2014 7:15 pm

Rośliny Lecznicze



  • Plantago lanceolata - na złamania i opuchlizny, a także jako antidotum na miłosne czary. Kwiatki są drobne, niepozorne, białe do brunatno-różowych, zebrane w gęsty, kulisty lub walcowaty, brunatny kłos.


  • Pulmonaria obscura - korzystnie wpływa na drogi oddechowe. Stosuje się ją, przeważnie w mieszance z innymi ziołami, jako środek wykrztuśny przy przewlekłym nieżycie oskrzeli oraz pomocniczo przy gruźlicy i zapaleniu płuc. Liście są bez plam, lub z nieznacznymi, jasnozielonymi. Liście łodygowe lancetowatego kształtu, dolne na krótkich ogonkach, górne siedzące.


  • Agrimonia eupatoria - napar z ziela to dość skuteczny środek korzystnie wpływający na procesy trawienia, ogólnie wzmacniający, przeciwkrwotoczny i hamujący krwawienia, marskości wątroby. Pęd uwieńczone są dość okazałymi kłosowatymi kwiatostanami złożonymi z drobnych żółtych kwiatuszków o słabej, lecz bardzo przyjemnej woni.


  • Sambucus nigra -  napary z kwiatów są używane przy przeziębieniach, do leczenia różnego rodzaju stanów zapalnych dróg oddechowych i chorób reumatycznych. Z owoców zazwyczaj wykonuje się odwary używane do leczenia migreny, nerwobólów, chorób reumatycznych, i neurologicznych, a dzięki ich własnościom odtruwającym. Zewnętrznie naparami z kwiatów przemywa się skórę przy zapaleniach skóry, wypryskach skórnych i oparzeniach, płucze jamę ustną i gardło przy stanach zapalnych oraz przemywa oczy przy zapaleniu spojówek. Wyciągi z owoców mają także słabe działanie przeciwbólowe. Białe, promieniste, zebrane w duże i płaskie baldachogrona o średnicy zwykle od 10 do 20 cm, z 5 głównymi gałązkami. Pojedyncze kwiaty są drobne, mają krótki kielich, zazwyczaj 5-płatkową koronę (białą lub kremową).
    Owoce są fioletowo-czarne, mięsiste i lśniące pestkowce z 3–6 nasionami. Mają kształt jajowaty i długość od 6 do 8 mm.


  • Matricaria chamomilla - najczęściej jest stosowany doustnie jako środek przeciwzapalny i przeciwskurczowy układu pokarmowego, ma też działanie przeciwalergiczne. Użyty zewnętrznie przeciwdziała stanom zapalnym skóry i oparzenia słoneczne oraz termiczne I i II stopnia.


  • Papaver somniferum - używane są do produkcji alkaloidów, głównie takich jak: morfina, kodeina lub papaweryna. Surowcem zielarskim są także nasiona. Duże kwiaty, o średnicy do 10 cm, z opadającym, 2-działkowym kielichem, posiadające cztery płatki korony, okrągłe lub odwrotnie jajowate, białe, jasnofioletowe, różowe lub czerwone z ciemnymi plamkami u nasady.


  • Thymus vulgaris - Używa się go przy kaszlu, dolegliwościach gardła (kaszel, chrypka) do poprawiania apetytu, a także trawienia. Drobne kwiaty, kolor liliowy do różowego.


  • Convallaria majalis - leki z konwalii stosowane są w chorobach serca, epilepsji i bólach. Napary w winie stosowano dla poprawienia pamięci oraz łagodzenia stanów zapalnych oczu. Intensywnie pachnące kwiaty, o barwie białej i o kształcie kulisto-dzwonkowatym, pochylone do dołu.




Rośliny Trujące



  • Colchicum autumnale - Cała roślina jest trująca dla ludzi ( i nie tylko ), bydła i koni. Zwierzęta instynktownie wyczuwają, iż roślina jest trująca i ją omijają, zarówno świeżą, jak i suszoną w sianie. U ludzi po 4-6 godzinach od spożycia pojawiają się takie objawy, jak: drętwienie i pieczenie w ustach, trudności w przełykaniu, mdłości i wymioty, obniżenie temperatury ciała i ciśnienia krwi, w końcu paraliż i śmierć w wyniku paraliżu oddechowego. Różowo-lila, lila, rzadko białe, lejkowate, stosunkowo niewielkie w porównaniu z innymi gatunkami.


  • Aethusa cynapium -  Objawami zatrucia są: brak apetytu, drgawki, rozszerzenie źrenic, zaburzenia równowagi, paraliż, śmierć. Roślina ma gorzki i piekący smak, można jednak pomylić jej liście z podobnymi liśćmi (nać) pietruszki – Aethusa cynapium bowiem często rośnie w uprawach rolniczych jako chwast. Zwierzęta rzadko ulegają zatruciu tą rośliną, omijają ją bowiem ze względu na jej zapach i piekący smak. Drobne, białe kwiatki zebrane w kwiatostan.


  • Euphorbia cyparissias - Powoduje takie objawy zatrucia, jak: ból żołądka, rozszerzenie źrenic, zawroty głowy, zaburzenia pracy serca, zapalenie nerek, a przy większych dawkach utrata przytomności i śmierć w ciągu 1-3 dni.


  • Veratrum nigrum - Powodują one podrażnienie błony śluzowej żołądka i układu oddechowego, silne kichanie, kaszel, ślinotok, łzawienie, nudności, wymioty. Większe dawki powodują skurcze mięśni brzucha i krtani, zaburzenia koordynacji ruchów i uszkodzenie mięśnia sercowego. Kwiaty zebrane w kwiatostan, są koloru fioletowego.


  • Hyoscyamus niger - Charakterystycznym objawem zatrucia są halucynacje. Typowe jest rozszerzenie źrenicy i wysuszenie błon śluzowych jamy ustnej i gardła. W stanie halucynacji wywoływanych przez liście dominuje duże pobudzenie ruchowe. Kwiaty brudnożółte z fioletowymi żyłkami, liczne w kątach liści.


  • Atropa belladonna - Przyjmuje się za dawkę śmiertelną 10–20 owoców u dorosłych i 3–4 u dzieci. Pierwszymi objawami zatrucia jest silne pobudzenie i euforyczne halucynacje. Następnie pobudzenie nasila się aż do wystąpienia napadów szału, nierozpoznawania otoczenia, światłowstrętu, występują m.in. zaburzenia mowy, w końcu utrata przytomności i w skrajnych przypadkach zgon w wyniku porażenia oddechu podczas śpiączki. Owoc - fioletowoczarna, błyszcząca, wielonasienna jagoda wielkości wiśni. Owoc ma słodki smak. Nasiona drobne, brunatne.


  • Ricinus communis - Należy do silnie trujących. Jej nasiona zawierają rycynę śmiertelną dla człowieka w dawce powyżej 0,2 g – ilości zawartej w trzech nasionach. Kwiaty zebrane w grono, osadzone grupami na osi kwiatostanu. Owoce brodawkowatokolczaste, trójkomorowe torebki nasienne, pękająca wzdłuż trzech szwów. W każdej komorze torebki znajduje się jedno nasiono. Nasiona o wielkości do 2 cm mają kształt owalny, ze szwem po brzusznej stronie, o twardej łupinie nasiennej, lśniące i mozaikowato zabarwione w różnych kolorach.


  • Pulsatilla vulgaris - Powoduje pobudzenie i paraliż ośrodkowego układu nerwowego, mdłości i odurzenie. Jeden, duży, szczytowy, fioletowy kwiat na łodydze, zwieszający się w dół.




Rośliny Magiczne




  • Ligustr - Można go wykorzystać do miłośnej wróżby. Należy przed północą z związanymi oczami zerwać z niego trzy kwiatki, a wszystkie marzenia mogą się spełnić. Wiecznie zielone lub zrzucające liście drzewa i krzewy. Kwiaty drobne, białe, często wonne (dość często o nieprzyjemnym zapachu). Owocem jest czarny pestkowiec.


  • Mandragora - Jest rośliną magiczną, bowiem jej korzeń może przypominać postać człowieka.


  • Naparstnica - Zwana jest rękawiczką krasnoludków i z tego powodu lepiej jej nie zrywać, aby nie stać się obiektem krasnoludkowych psot i złośliwości. Korona kwiatu o kształcie dzwonu jest wewnątrz owłosiona, z zewnątrz pokryta gruczołami. Kwiat jest koloru żółtego.


  • Narcyz - Jest kwiatem piękna, samouwielbienia i samotności, bo według mitologii zamienił się w niego najpiękniejszy młodzieniec świata, który zakochał się we własnym obliczu. Przesąd głosi, że z tego powodu nie należy dawać nikomu jednego narcyza.


  • Kwiat paproci - legendarny kwiat, mający zakwitać raz w roku, w czasie przesilenia letniego (najkrótszej nocy z 20 na 21 czerwca). Znalazcy zapewniać miał bogactwo i dostatek.


  • Ruta - Stosuje się ją jako ziołowy amulet przeciwko czarom. To skromne ziele jest symbolem niewinności i dziewictwa.


  • Tymianek - Jest rośliną wróżek. Kto go zerwie i odgadnie zaklęcie, ten może je zobaczyć. Podobno jest lekiem na nieśmiałość. Kielich dzwonkowaty, dwuwargowy. Górna warga 3-ząbkowa, dolna 2-ząbkowa o ostrych zakończeniach, zabarwiona na kolor liliowy do różowego.

  • Lubczyk - Lubczyk chroni, dodaje odwagi i wigoru w miłości, pogłębia i wywołuje prawdziwe uczucie, przyciąga miłość, usuwa blokady seksualne, pomaga otworzyć w sobie miłość do siebie i innych. Przyciąga dobrych i stabilnych przyjaciół. Pomaga nawet w znalezieniu dobrze płatnej pracy, przyciągając obfitość oraz dostatek pieniędzy i pomyślności. Kwiaty pięciokrotne, bladożółte, drobne.

  • Lawenda - Lawenda daje moc snu, czystości, długowieczności, oczyszczenia, pokoju, ochrony, miłości, szczęścia. Wiecznie zielone krzewy o wonnym zapachu. Liście przeważnie kutnerowate o szarym zabarwieniu. Kwiaty drobne, purpurowe lub niebieskawe, zebrane w kwiatostany na długiej szypule.

  • Czarny Bez - Czarny bez kojarzy się złowróżbnie, jako drzewo złych mocy, siedlisko demonów, duchów zmarłych. Kwiaty są białe, promieniste, zebrane w duże i płaskie baldachogrona o średnicy zwykle od 10 do 20 cm, z 5 głównymi gałązkami. Owoce mają kształt jajowaty i długość od 6 do 8 mm, są fioletowo-czarne.
Powrót do góry Go down
 
Mikstury i Zioła
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Druel RPG :: Organizacja :: Księga Wiedzy-
Skocz do: